جمعه , 21 ژانویه 2022

سئو چیست؟ و SEO چطور کار می‌کند؟

شما به طور اتقافی وارد این صفحه نشده اید! و در واقع این الگوریتم پیچیده موتور جستجوی گوگل است که شما را به این صفحه رسانده. و برای اینکه در بین میلیون ها صفحه شما انتخاب شوید باید از قوانین  سئو (SEO) پیروی کنید تا رتبه شما در گوگل بهبود یابد. و حالا این قوانین چه چیزی هستند که شما را متمایز می‌کند.

موتور های جستجو میدانند که با نمایش دادن بهترین نتایج جستجو خواهند توانست اعتماد کاربر را جلب کنند و خود را به عنوان موتور جستجوی اول معرفی کنند. و اگر میخواهید با نحوی عملکرد سئو  آشنا شوید ادامه مقاله را همراه ما باشید.

سئو چیست و چطور کار می‌کند.
سئو چیست و چطور کار می‌کند.

سئو چیست؟

سئو (SEO) مخفف Search Engine Optimization، یکی از استراتژی های بازاریابی دیجیتال است (Digital Marketing). که در نتیجه به حضور شما در نتایج جستجو مثل گوگل منجر می‌شود. وقتی می‌فهمید که سئو چطور کار می‌کند. و سئو چه اهمیتی در کسب و کار ها دارد. آن موقع است که می‌توانید روش های مختلفی را پیاده کنید تا بازدید وبسایت شما بیشتر شود.

انواع سئو

کلا می‌توان سئو را به دو دسته تقسیم کرد:

  • سئوی on-page: تمام استراتژی های سئوی داخلی، در داخل وبسایت شما انجام می‌شود.(ON-PAGE SEO)
  • سئوی off-page: تمام استراتژی های سئوی خارجی، خارج از وبسایت شما اتفاق می‌افتد.(OFF-PAGE SEO)

تمام کارهایی که برای سئوی داخلی و خارجی انجام می‌شود. به این خاطر است که سایت شما برای کاربران و موتور های جستجو دوستانه تر به نظر برسد. وقتی خزنده های (crawlers) گوگل میبینند که شما چقدر با آنها و کاربران دوستانه هستید. احتمال اینکه رتبه شما در موتور های جستجو بهتر شود خیلی بالاست. 

برای مثال، شما فرض کنید که دو وبسایت دارید: وبسایت A و وبسایت B.

وبسایت A رسپانسیو نیست، رسپانسیو به این معنی که کاربران در تبلت و موبایل وبسایت شما را به سختی می‌بینند و استفاده می‌کنند. اما وبسایت B کاملا رسپانسیو است. که به این معنی است که تجربه کاربری خیلی خوب دارد و کاربرانی که از تبلت و گوشی موبایل یا دسکتاپ وبسایت شما را می‌بینند به راحتی می‌توانند استفاده کنند.

سئوی داخلی و سئوی خارجی
سئوی داخلی و سئوی خارجی

برای موتور های جستجو، انتخاب خیلی راحتتر است. سایتی که کاربر پسند تر باشد قطعا انتخاب موتور جستجو خواهد بود. و در این مثال وبسایت A بهتر است.

البته نحوی کار موتور های جستجو کمی پیچیده تر است. امروزه موتور های جستجو بیش از 200 فاکتور مختلف می‌گذرند تا یک سایت را در صفحات اول نمایش دهند. و لازم به ذکر است که عوامل مختلفی در رتبه بندی های سایت وجود دارد.

چرا سئو برای موتور های جستجو اهمیت دارد؟

برای موتور های جستجو اهمیت دارد که شما از چه موتور جستجوی استفاده می‌کنید. و می‌خواهد درصد کاربران بیشتری را به خود جذب کند. ممکن است بگویید اصلا استفاده از گوگل برای او چه سودی دارد؟ اگر شما به گوگل یا بقیه موتور های جستجو پول نمی دهید خیلی های هستند که به آنها پول میدهند و بیشتر درآمد موتور های جستجو از تبلیغات است.

پس باید گفت برای آنها سئو مهم است چرا که مهمترین راه درآمدی موتور های جستجو از تبلیغات است.

همانطور که متوجه شدید، تبلیغات در صفحه نحوی درآمد زایی موتور جستجو است و بنابراین هر چه نتایجی که به شما نمایش می‌دهند بهتر باشد، احتمال استفاده مجدد شما و دیگران از آن موتور جستجو بیشتر است. هر چه افراد بیشتری از موتور جستجو استفاده کنند، تبلیغات بیشتری می‌توانند داشته باشند. و در نتیجه درآمد بیشتری را کسب کنند.

چرا باید به چگونگی عملکرد سئو اهمیت دهیم؟

صفحات نتایج جستجو
صفحات نتایج جستجو

در واقع اینترنت، دنیا را در نوک انگشتان ما قرار داده است. ما تقریبا با هر کلیک می‌توانیم به اطلاعات بسیار زیادی دست پیدا کنیم. 

لحظه ای را به یاد بیاورید که میخواستید نحوی عملکرد موتور های جستجو را بدانید و اصلا بدانید سئو چیست.

شما دقیقا در ذهن خود میدانستید که چه چیزی می‌خواهید. به اینترنت رفتید و سئو چیست را سرچ کردید. اینطور نیست:)

بعد از آن چه کاری انجام دادید؟

حداقل در ابتدا روی یکی از اولین نتایج جستجو کلیک کردید اگر آن سایت انتظارات شما را برآورده نکرد احتمالا دکمه برگشت را زده و دوباره نتایج دیگر را بررسی میکنید تا بخواسته و هدف خود برسید.

اگر سایت شما به درستی بهینه سازی نشده باشد. به نتایج اول نخواهید رسید.

یک توضیح فنی درباره نحوی عملکرد سئو

تا اینجای مقاله می‌دانید که چرا موتور های جستجو اینقدر سختگیری میکنند تا نتایج خوبی به شما ارائه دهند. اصلا چرا باید موتور های جستجو به شما اهمیت بدهند. بیایید کمی تخصصی تر در رابطه با عملکرد SEO آشنا شویم.

موتور های جستجو دارای خزنده هستند. نه آن خزنده های طبیعی که فکر می‌کنید. بلکه از نوع ربات و به صورت اتوماتیک.

موتور های جستجو چطور سایت شما را می‌بینند؟

این خزنده ها انواع اطلاعات مربوط به وبسایت شما را جمع آوری می‌کنند. و با توجه به اطلاعات به دست آمده از سایت شما تشخیص می‌دهد کیفیت محتوا در چه حدی است. و معین می‌کند که چه زمانی یک صفحه در سایت شما را به جستجوگران نمایش دهد. برای خزنده های موتور جستجو فاکتور هایی مثل سرعت صفحه، تگ های عنوان، سیگنال هایی که از صفحات اجتماعی می‌گیرد، لینک های داخلی، لینک دادن  و خیلی عوامل دیگر که تاثیر در نمایش سایت شما در صفحه اول گوگل است.

پیشنهاد اسپیکام 
اگر میخواهید سرعت وبسایت وردپرسی خود را بالا ببرید مقاله افزایش سرعت سایت با افزونه را مطالعه کنید.

بیش از 200 فاکتور وجود دارد که وبسایت شما برای رتبه بندی در نتایج صفحه اول گوگل نمایش داده شود. مواردی هستند که باید در نظر گرفته شوند. فاکتور هایی که باید انجام دهید تا صفحات وبسایت شما در نتایج اول گوگل نمایش داده شود. هر چقدر این فاکتور ها به درستی اجرا شوند رتبه بالاتری خواهید گرفت.

فاکتور های گوگل برای بهبود سئو
فاکتور های گوگل برای بهبود سئو

چه عوملی در سئوی وبسایت تاثیر دارد؟

عواملی که در صفحه وبسایت ما مشهود است و میتوانیم روی آن کار کنیم: مشخصاتی است که شما در ظاهر وبسایت می‌بینید مثل تگ های عنوان، محتوای سایت، سرعت، URL صفحه، تگ های Alt تصاویر، لینک های داخلی و موارد این چنینی. 

درعین حال عواملی که در خارج از وبسایت شما تاثیر مستقیم روی رتبه و SEO وبسایت شما دارد. به لینک های سایت های دیگر به سایت شما است. این لینک های می‌توانند از مقالات باشند یا سوشیال ها و هر سایت دیگری.

یادتان باشد که این ربات ها یک انسان نیستند. بلکه کامپیوتر هایی هستند که کاملا حواسشان به همه چیز است.

خواستم بگم که یک ربات نمی‌تواند مثل یک انسان عمل کند. یعنی ذرق و برق وبسایت شما را نمی‌بیند بلکه از طریق کد وبسایت را چک میکند.

در حقیقت آنها فقط میفهمند که موضوع محتوا چیست و چه کیفیتی دارد. و مثل ما موزیک یا تصویر و یا محتوا را درک نمی‌کنند.

حالا شما می‌دانید سئو چیست و چطور کار می‌کند

بهینه سازی و سئوی وبسایت برای موتور های جستجو یک کار راحت و تمام شده نیست. اگر از لحاظ فنی بتوانید وبسایت خود را بهینه کنید، نیاز دارید که برای بهبود حتما با یک استراتژیست سئو مشورت و کمک بگیرید.

اگر قصد دارید که سئوی وبسایت خود را انجام دهید و نمیدانید چه کاری را انجام دهید می‌توانید از طریق کامنت زیر این پست سوال خود را بپرسید.

خوشحال می‌شویم که بتوانیم در این راه به شما کمک کنیم.

نتیجه گیری

به تمام کارهایی که برای رساندن سایت به صفحات و لینک‌های اول موتور جستجو انجام می‌شود (SEO) سئو می‌گویند. در این بهینه سازی وبسایت عوامل و فاکتور های بسیاری وجود دارد که محتوای سایت باید از آن عبور کند تا به یک نتیجه قابل قبولی برسد.

  ابزارهای آنالیز وب سایت کدام اند؟
اشتراک‌گذاری